anasayfa | hakkımızda | ürünler | haberler | kalite | katalog (pdf) | iletişim


 

Kategoriler

menu
Otomatik Sigortalar
Kaçak Akım Sigortaları
Kontaktörler
Kompanzasyon Kontaktörleri
Kompakt Şalterler
Termik Röleler
Motor Koruma Şalterleri
Sıvı Seviye Şalterleri
Vinç Kumandaları
Pedallar

 

Anket

  Yenilenen Web Sitemizi nasıl buldunuz ?
Çok iyi
İyi
İdare eder
Kötü
  

İstatistikler

 

Kaçak Akım Sigortaları

Onburg, kaçak akım koruma anahtarları; normal çalışma koşullarında "kapatma, taşıma ve kesme akımlarını taşımak" ve belli koşullarda, verilen değeri aştığında kontakların açılmasını sağlamak üzere tasarlanmış elektrikli düzeneklerdir.

Elektrik enerjisinin günlük yaşamda daha çok kullanılması ile kaçak akımların oluşma riski de artmaktadır.

Bu nedenle, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi yurdumuzda da kaçak akım koruma cihazlarının kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Herhangi bir elektrik arızası bulunan cihaza veya direkt enerji altındaki iletkenlere temas eden kişinin vücudundan elektrik akımı geçer. Geçen elektrik akımının; akım değeri, geçiş süresi ve vücutta izlediği yol, yapacağı tahribat açısından önemlidir.

Elektriğe kapılan kişinin vücudundan geçen 30mA akım, Uluslararası Elektroteknik Komisyonunun hazırladığı IEC 60479-1'deki eğriye göre, solunum ve kan dolaşımı için sınır değer olarak belirlenmiştir.
Onburg kaçak akım koruma anahtarları; yandaki şemada görüldüğü gibi, fazlar ve nötr, hassas bir akım transformatörü içinden geçilir. Monofase sistemlerde, gelen akımla giden akımın birbirine eşit; trifaze sistemlerde akım değerlerinin vektörel toplamının sıfır olması gerekmektedir.

Hassas akım transformatörünün çıkışında bir kaçak oluştuğunda, sekonder sargılarda oluşan gerilim dengeyi bozar. Ölçülen değer, mekanik harekete dönüştürülür. Açtırma bobini aracılığıyla kontakları açarak elektrik akımını keser.

İnsan hayatı söz konusu olduğu için kaçak akım koruma anahtarları, yüksek teknoloji ile üretilmeli ve hatasız olarak çalışmalıdır.

Hualin kaçak akım koruma anahtarları, hayat koruma ve yangın koruma olmak üzere iki şekilde üretilir.

Hayat Koruma;
IEC 604799-1'e göre kaçak koruma anahtarının 30mA akım değeri, insan hayatı açısından sınırlıdır. Bu değerle üretilen kaçak akım koruma anahtarları; 30mA ve üzerindeki değerlere ulaştığında, elektrik keserek yüksek koruma sağlarlar.

Yangın Koruma;
Kaçak akımın değeri 300 mA'e ulaştığında oluşan ısı nedeniyle yangın tehlikesi oluşur. Kaçak akım koruma anahtarları 300 mA sınırı ve üzerindeki değerlere ulaşıldığında, elektriği keserek yüksek koruma sağlarlar.

 

Montajda Dikkat Edilmesi Gerekenler;


Kaçak akım koruma anahtarının nominal akımları, korumakta oldukları elektrik tesisinin büyüklüğüne uygun değerde olmalıdır.

Nötr iletken izoleli kablo ile gerçekleştirilmeli ve topraklama tam yapılmış olmalıdır.

Kaçak akım koruma anahtarının test için cihazın içindeki TEST butonu kullanılmalı, cihazı test etmek için kesinlikle faz ile nötr kısa devre edilmemelidir.

İki kutuplu kaçak akım koruma anahtarında bir faz ile bir nötr, dört kutuplu kaçak akım koruma anahtarında üç faz ile bir nötr iletkeni şalter ile irtibatlandırılmalıdır.

Topraklama direnici 30 mA'lik kaçak akım koruma anahtarı için 2160 ohm, 300 mA'lik kaçak akım koruma anahtarı içinse 216 ohm'luk değerlerinden büyük olmamalıdır.

Kaçak akım koruma anahtarından geçen akım, cihazın nominal akımından büyük olmamalıdır.


 

Haberler


Web sitemiz güncellendi !
Raina, degerli bayi, müsteri ve ziyaretçilerine, satisini yapmakta oldugu ürünler hakkinda daha net bilgi sunabilmek amaci ile web sitesini güncelledi.
Diger yandan bayi ve müsterilerimizle daha e...


Tüm Hakları Saklıdır © 2007